Podklad desiatkovej sústavy je prvých desať čísel vrátane 0 a podklad dvojkovej sústavy je 0 a 1. Ďalší dôležitý systém je šestnástková sústava. Táta sústava je skratková metóda, ktorú reprezentuje 8 bitov bajtu, ktoré sú uložené v PC systéme. Systém bol vybratý k reprezentovaniu identifikátorov, lebo môže ľahko reprezentovať 8 bitov bytu pri používaní len dvoch hex symbolov. MAC adresy sú 48 bitové a vyjadrujú 12 hexadecimálnych čísel. Prvých šesť identifikuje výrobcu alebo predajcu, a tak zahrňuje OUI (Organizational Unique Identiefier). Zvyšných šesť čísel zahŕňa ISN (Interface Serial Number), alebo iný odhad vedený pri konkrétnom predajcovi. MAC adresy sú niekedy žiadané ako BIAs (Burned in adresses), lebo sú vypálené do ROM a kopírované do RAM, keď štartuje NIC.

Hexadecimálny systém sa používa pri MAC adresách. Používa 16 symbolov. Kombináciou týchto symbolov môžme vytvoriť rôzne čísla. Desať symbolov reprezentuje číslice 0-9, a šesť symbolov písmena A-F. Pozíciu každého symbolu v hex systéme reprezentuje podklad 16 čísel umocnených na pozíciu. Pohybujú sa z prava do ľava, prvú pozíciu reprezentuje 160 alebo 1, druhú pozíciu 161 alebo 16, ...

Ak porovnávame binárnu sústavu spolu s desiatkovou so šestnástkovou, pracujeme so systémom nazvaným remainder mathoda. V tejto metóde sa delí desiatkovýni číslami pri základečísla. Potom prebudujeme rozdiel do hex sústavy.

Je veľmi dôležité ovládať premenu z hex systému do desiatkového. Každé 4 binárne čísla sú rovnaké ako jedno hex číslo. Binárne číslo sa rozdelí na dve časti po 4 bity. V tabuľke nájdeme zodpovedajúci znak pre symbol šestnástkovej sústvavy. Spojíme tito symboly za vzniku hex čísla. Ak premieňame hex číslo do binárnej sústavy postupujeme opačne (pri dlhších číslach pridávame 0, aby sme dostali 4 znaky).