Študentské práce

Práce študentov v školskom roku 2005/2006

<Návrat

MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK

Zuzana Markušková 3.E 2005/2006

Milan Rastislav Štefánik sa narodil v Košariskách ako šieste dieťa v rodine evanjelického farára. Študoval na evanjelickom lýceu v Prešove, ďalej v Šoproni a na maďarskej puste v Sarvaši. Po maturite odišiel študovať techniku do Prahy, kde sa stal členom spolku Detvan a stretol sa s T.G. Marsarykom. Tam dozrelo aj jeho rozhodnutie stať sa hvezdárom. Po promócii od roku 1904 žil Štefánik v Paríži, pracoval vo hvezdárni v Meudone. Jeho meno sa prvý raz zaskvelo počas vedeckej výpravy na Mont Blanc. V Španielsku pozoroval zatmenie Slnka, zúčastnil sa zjazdu hvezdárov v Anglicku, bol členom výpravy do Turkestanu, Alžírska, pôsobil na Sahare i v Sudáne. Na ostrovoch Tahiti študoval Halleyho kométu, pracoval v Brazílii aj v Ekvádore.

Uprostred hvezdárenskej práce ho zastihla prvá svetová vojna. Štefánik si vybral novu, sotva vyskúšanú, zbraň- letectvo, ktoré ho vždy lákalo, vyznamenal sa na bojoch pri Arraze. Na francúzskom fronte sa zaslúžil o zorganizovanie meteorologickej služby y stretol sa s generálom Fochom. V tomto období sa pokúsil zorganizovať československých dobrovoľníkov do osobitného útvaru- eskadry. Neskôr na Balkáne sa jeho lietadlo zrútilo v horskom teréne, no zachránil sa. Zranený musel ustupovať spolu so srbskými vojakmi, odletel do Ríma, kde dostal správu o zlom stave armády a až potom mu zvýšil čas na vyliečenie zranení.

V Paríži aj v Ríme pracoval ako neúnavný diplomat a spolu s T. G. Masarykom, E. Benešom a poslancom Dűrichom vytvoril Národnú radu krajín českých, ktorú potom premenovali na Národnú radu československú. Jej predsedom bol Masaryk, Štefánik a Dűrich boli podpredsedovia a Beneš generálny tajomník. V Amerike, Taliansku a Rusku organizoval Štefánik odboj proti Rakúsko- uhorskej monarchii a Československé légie. V Petrohrade sa stretol so zástupcami slovenských otrokárov, z ktorých sa mnohí prihlásili do légií, mnohí prispeli peniazmi. Po návrate u Ameriky získal v Paríži súhlas francúzskej vlády na vytvorenie československej armády.

Koniec prvej svetovej vojny a vyhlásenie samostatnej Československej republiky ho zastihol vo Vladivostoku. Tam sa aj dozvedel, že ho menovali za ministra obrany v rodnej vlasti. Vrátil sa do Paríža na mierovú konferenciu, no odtiaľ ho povinnosti volali do Talianska, kde preňho aj pripravili vlak na Slovensko. Štefánik sa však rozhodol letieť.

Keď sa lietadlo za nepriaznivého počasia 4. mája 1919 priblížilo k vajnorskému letisku, z výšky asi 100 metrov sa zrútilo na zem a generál Štefánik tragicky zahynul.

Jeho telo je uložené v Mohyle na Bradle nad jeho rodnou dedinou.

Pramene: Ján Juríček - M. R. Štefánik; Vladimír Ferko - Slovensko - moja vlasť